Leírás
Biztonság és stabilitás
A LiFePO4 akkumulátorok legnagyobb erénye a biztonság, amely a rendkívül stabil kémiai rendszer eredménye. A foszfát alapú akkumulátorok kiváló termikus és kémiai stabilitást nyújtanak: túltöltés, rövidzárlat és mechanikai behatás esetén sem kapnak önmaguktól lángra. Ha akkumulátorát veszélyes vagy instabil környezetben tervezi felhasználni, akkor valószínűleg a LiFePO4 a legjobb választás.
Teljesítmény és élettartam
A vasfoszfát akkumulátorok élettartama a felhasználástól függően öt vagy tíz év hosszú, és a ciklusok száma jelentősen meghaladja az ólom sav akkumulátorokat és más lítiumkészítményeket. Ez a kapacitás teljes kihasználása esetén 5.000 ciklust jelent, félig merítve ez elérheti a 6.000, standby üzemmódban pedig a 10.000 ciklust!
Tárolás és hőmérsékletek
Kis önkisülésüknek köszönhetően A lítium-vasfoszfát akkuk előnye, hogy gyakorlatilag karbantartás mentesek és kifejezetten jól bírják, ha részleges töltöttségen tároljuk őket (50-60%-os töltöttség az ideális). Elég, ha nem lemerített állapotban tesszük el őket és évekig képesek elállni károsodás nélkül. A túlzottan szélsőséges hőmérsékletek a LiFePO4 akkunak sem kedveznek, 0°C és 45°C között tárolható és tölthető. Negatív hőmérsékleteken használva a zárt savashoz hasonlóan, de kisebb ütemben veszt kapacitásából.
Töltés és kisütés
A Lítium akkumulátorokat köztük a LiFePO4-t is 2 lépcsőben kell tölteni, 12V-os akkumulátor esetén első lépcsőben állandó áramerősséggel nagyjából 14.6V feszültségig - ez nagyjából 90%-os töltöttséget jelent - majd állandó feszültségen tartva az akkumulátor teljes feltöltődéséig. Ezért a zárt savashoz használt egyszerű 2 lépéses töltővel tölthető, mivel a szükséges feszültségek nagyon hasonlóak és az akkumulátor túltöltés, túlmerítés elleni védelmét egy elektronika biztosítja. Intelligens, többlépcsős zárt savas töltők többlet funkcióira, mint a szulfátlanítás vagy a csepegtető töltés nincsen szükség, sőt negatívan befolyásolhatják az akkumulátor élettartamát.
Az akkumulátort folyamatos üzemben maximum 1C- terheléssel meríthetjük, ezért nagy áramú felhasználásokhoz is alkalmas. Kisütés közben a LiFePO4 cellák (3,2V) feszültsége közel állandó értéken marad, így a cella lemerüléséig szinte egyenletes teljes teljesítményt szolgáltat az akkumulátor.
Súly
A LiFePO4 súlya nagyjából fele/harmada a vele azonos kapacitású ólomsavas akkumulátorénak.
100Ah ólomsavas akku 25kg körül van, egy 100Ah LiFePO4 akkumulátor csak 11kg!
Ár 66ezer vs 124ezer?
Ez mind szép és jó, de a legfontosabb tényező a vevőnek amúgy is az ár lesz. Mennyit kóstál tehát egy ilyen akku? Az ára sajnos magasabb mint az ólomsavasé, de az utóbbi időkben nagyot csökkentek az árak! Gondoljuk csak végig. A LiFePO4 akku mind ciklikus, nagy áramú és standby üzemre is alkalmas. Egy középkategóriás zárt ólomsavas Rocket DCM31-680 munka akkumulátor (66ezer) megfelelő gondozás esetén is csak nagyjából 300 ciklust, míg a LiFePO4 akku legalább 5000-6000 ciklusra képes. A 16-20 szoros élettartam beszédes a LiFePO4 javára és ebben még nincs benne a zárt savas akkumulátorok körülményesebb karbantartásából adódó élettartam csökkenés, mint az, amikor használat után nem teszed azonnal töltőre az ólomsavast! Remélem a leírtak segítenek eldönteni, hogy megéri-e csónakmotorhoz, radarhoz, napelemhez LiFePO4 akkut venni.